Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa

Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa
ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10
61-719 Poznań

Wykład poprowadzi dr Tomasz Kozłowski.
Tematyka wykładu dotyczyć będzie przyszłości czytelnictwa: czy będziemy czytać? Czy książka papierowa przetrwa? Czy też wyprze ją kultura multimedialna?

Po wykładzie odbędzie się dyskusja z Marcinem Przewoźniakiem, autorem książek dla dzieci na temat przyszłości książek.

Dr Tomasz Kozłowski
Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego zainteresowania naukowe to głównie socjologia i antropologia popkultury oraz psychologia ewolucyjna i pozytywna. Prócz tekstów ściśle naukowych, zajmuje się również popularyzowaniem nauki. Pisał m.in. do „Dużego Formatu”, „Pressu”, „Logo”. Obecnie współpracuje z „Odrą” oraz „Charakterami”. Jest również stałym publicystą magazynu life-style „(Slow)”. Jest autorem książek „Kłamię, więc jestem”, pionierskiego na polskim gruncie opracowania poświęconego rozwojowi modułu teorii umysłu i jego wpływu na funkcjonowanie społeczne dzieci w wieku przedszkolnym oraz „Samotnego hulaki”, pracy poświęconej funkcjonowaniu umysłu w popkulturze. Współautor „Nagiej małpy przed telewizorem”, odsłaniającej psycho-ewolucyjne kulisy funkcjonowania popkultury. Uczestnik kilku projektów badawczych, m.in. International Sexuality Description Project, The Poles’ image of Germany (PBS DGA), czy badań oferty kulturalnej w Toruniu. Zajmował się również profesjonalną analizą mediów i sporządzaniem raportów wizerunkowych dla dużych podmiotów. Prywatnie bibliofil, meloman (fan Marthy Argerich i Jana Sebastiana Bacha), nie stroniący od jazzu i IDM. Wielbiciel prozy Kurta Vonneguta, Michela Houellebecq’a, Markiza de Sade oraz serialu „South Park”, koneser-amator piw pszenicznych i belgijskich lambików. Źródło.

Marcin Przewoźniak
Pedagog z przypadku, dziennikarz z zawodu, bajkopisarz z wyboru. Poza tym niestrudzony łowca osobliwości, które potem przeszczepia do swoich książek. Znak zodiaku: koza. Charakter – również. Uprzejmie wysłucha perswazji, a potem i tak zrobi swoje. Wbrew współczesnym trendom nie wierzy w moc portali społecznościowych, tylko w krasnoludki i smoki. Właściciel stada wierszy, które nieroztropnie rozmnaża, a one trafiają do podręczników i tam już uparcie zostają. W dorobku literackim ma różnorodne dokonania: spisał „Baśnie rosyjskie”, „Baśnie o aniołach” i przygody „Małych piratów”. Został encyklopedystą („Wielka encyklopedia krasnoludków”) i kronikarzem („Opowieści krasnoludków”), a także Wujkiem Dobrą Radą. To ostatnie stało się, gdy napisał „Poradnik małego skauta”, a potem kilka innych książek z tego cyklu (m.in.,”Poradnik małego patrioty”, „Poradnik małego hobbysty”). Poza literaturą porad zdecydowanie nie udziela, albowiem, jak na kozę przystało, w wolnych chwilach bywa złośliwy, skupiony na sobie i nikomu dobrze nie życzy. Niektóre jego książki przetłumaczono na węgierski i słowacki, więc szerzej znany jest raczej pośrodku niż na zachodzie Europy. Uwielbia dzieci, gdy nie przeszkadzają, i zwierzęta, gdy nie brudzą w domu. Choć koźla to natura, nigdy nie był w Pacanowie. Natomiast pod poznański ratusz zagląda ochoczo, popatrując filozoficznie na kolegów, którzy zaszli wyżej od niego, nie robiąc w zasadzie nic konkretnego… Źródło.

Organizator: Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa

budynek_wsnhid1