Księgarnia Naukowa PWN

Księgarnia Naukowa PWN
ul. Mielżyńskiego 27/29
61-725 Poznań

Z przykrością zawiadamiamy, że spotkanie zostało przełożone na 17 października. W imieniu Autora i Organizatorów najmocniej przepraszamy.

—-
Spotkanie ze znawcą fortyfikacji Przemysławem Maćkowiakiem, który opowie o dziewiętnastowiecznej twierdzy poznańskiej.

Jesienią ukaże się jego książka „Twierdza fortowa” przygotowywana w serii „Poznaj Poznań” przez wydawnictwo „Święty Wojciech”. Jest to kontynuacja „Twierdzy poligonalnej”, której uzupełnione drugie wydanie ukazało się w tym roku. Nie zabraknie też rekonstruktorów w strojach cywilnych oraz historycznych mundurach poznańskiego garnizonu z okresu Wielkiej Wojny. Okazja jest bowiem szczególna, gdyż w tym roku obchodzimy setną rocznicę jej wybuchu. Jak autor sam pisze we wstępie, nie było jego zamiarem napisanie monografii twierdzy, lecz zaproszenie czytelnika na spacer po mieście, by pokazać mu miejsca, w których w pierwszej połowie XIX wieku dominowały dzieła forteczne, a dzisiaj pozostały po nich tylko pocztówki, zdjęcia albo parki miejskie. Zapewne za taką formułą narracji przemawia ogromne doświadczenie popularyzatorskie autora i zainteresowanie niejednej oprowadzanej grupy miłośników fortyfikacji. Formuła opowieści, czy pogadanki nie oznacza, że autor pragnie podejść do tematu powierzchownie. Wręcz przeciwnie – rzetelna kwerenda materiałów archiwalnych i literatury powoduje, że pod tą zdawałoby się lekką formą kryje się ogromny ładunek wiedzy i doświadczenia autora (z recenzji książki „Twierdza poligonalna” prof. Zbigniewa Pilarczyka).

Ilustracje:

1. W trakcie autorskiego spotkania będzie można zobaczyć umundurowanie z okresu Wielkiej Wojny, nie zabraknie również wykwintnych strojów kobiecych oraz dziecięcych. Członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia często przygotowują imprezy popularyzujące forteczne dziedzictwo kulturowe, jak tegoroczne Dni Twierdzy Poznań na Ostrowie Tumskim. Fot. © Mark Krol

Wstęp jest bezpłatny.

pwn twierdza2014 zaproszenie w2