Plac Wolności

Plac Wolności
Poznań

Wykonawcy performancu „Czytanie czy prasowanie” zaaranżują sytuację z dnia codziennego, wykorzystując do tego czynność prasowania. Tak prozaiczna codzienna aktywność zestawiona zostanie z doświadczeniem o charakterze kulturalnym, polegającym na czytaniu książki. Aktorzy w bardzo charakterystyczny, indywidualny i zabawny sposób skonfrontują rutynę dnia codziennego z doznaniami wyższymi, przedstawią swój osobisty stosunek do relacji pomiędzy tymi aktywnościami. Wcielą się w reprezentantów różnych grup społecznych – wszystkie postaci połączą rekwizyty – żelazko, książka i maska.

Celem performancu jest promowanie czytelnictwa jako najprostszej formy kontaktu ze sztuką. Projekt ma prowokować do refleksji na temat istotności uczestnictwa w kulturze dla rozwoju człowieka, zagrożeń wynikających z zaniedbywania tych potrzeb, kierunków rozwoju cywilizacyjnego współczesnego świata, który choć przybliża dostęp do „produktów” kultury (internet), coraz bardziej zaniedbuje ich „konsumpcję”.

Organizatorzy performencu chcą o rzeczach ważnych mówić lekko, z humorem i świeżością.

Grupa nieformalna „Flow art”:

Anna Dorna – 34-letnia ekstrawertyczka o ambitnym podejściu do swojej pracy zawodowej jak i życia prywatnego. Wykształcenie wyższe uzyskała na Wydziale Nauk Społecznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierunek Politologia, na których uzyskała stopień „Managera kultury”. Jest również animatorem czasu wolnego i od lat zajmuje się działalnością społeczną w Gminie Dopiewo.

Aleksandra Brzezowska – zawodowo związana z Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu (Koryfejka Baletu). Na co dzień matka dwójki dzieci, kreatywna i chętnie podejmująca nowe wyzwania. Chce poszerzać swoje kompetencje i działać na rzecz ciekawych projektów zarówno artystycznych jak i społecznych. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskeiej w Poznaniu, autorka spotkań dla najmłodszych pt.”Baletowa podróż po teatrze”.

zelazko